ŠTÁT JE NA TO, ABY NÁS CHRÁNIL 
TEXT: EXTRA PLUS FOTO: EXTRA PLUS/JANA BIROŠOVÁ

Roman Stopka: Štátnik by v spoločnosti nemal svojimi opatreniami vytvárať rozbroje, ale harmóniu 

Štátni zamestnanci napriek COVID-19 dostanú svoj plat a štát za nich zaplatí odvody. Považujete to za spravodlivé voči tisíckam živnostníkov, ktorí musia zaplatiť odvody napriek tomu, že im štát pre pandémiu koronavírusu znemožnil pracovať a získať peniaze na živobytie? 


Roman Stopka
predseda Práce slovenského národa (PSN)

Takéto udalosti umožňujú nazrieť do myslenia a skrytých cieľov politika. Pre skutočného štátnika je to však situácia plná príležitostí pracovať na prospech svojho štátu a jeho občana. Treba podporiť občanov, čo sú síce dnes v núdzi, ale ešte včera svojou prácou plnili štátnu kasu. Núdza, spôsobená štátom nariadenou karanténou, bude narastať. Postihnutí nebudú len, tak ako som aj ja, živnostníci, ale väčšina občanov. Až sa tieseň a bezmocnosť ľudí prejaví vo veľkom, bude to hanba republiky spôsobená neschopnosťou jej predstaviteľov. Štát je na to, aby nás chránil. Tam, kde štát niečo berie, tam musí aj úmernú protihodnotu dať. Ináč je to len prejav bezočivej arogancie v danom čase mocného úradníka. Viete si predstaviť, ako by uspeli s týmito pokusmi v novembri 1989? Nebudem sa však zaoberať povrchnou propagandou. Štátnik by v spoločnosti nemal svojimi opatreniami vytvárať rozbroje, ale harmóniu. Príležitosti na konštruktívne opatrenia existujú. Viac než dosť ich je v oblasti daní. To však predpokladá, že Matovič bude chcieť zachovať schopnosť štátu plnohodnotne plniť svoje funkcie, a nie likvidovať tisíce živnostníkov ako symbol štátnej slobody. Jeho politická moc je záujmovo jednotná s prezidentkou a navyše má ústavnú väčšinu. Ľahko môže nájsť systémové východiská, ale aj ohroziť existenciu Slovenskej republiky. Pre každého, kto si spomenie, koľkí z dnes mocných sa usilovali o samostatnosť SR, bude obava o zachovanie štátu oprávnená. Keďže proces bude dlhodobý a s tvrdými následkami, hádam pochopia viacerí, aké výhody predstavuje štátna zvrchovanosť a nevýhody zas jej absencia.


Text pôvodne vyšiel v mesačníku Extra plus 4/2020,  
www.extraplus.sk

 


Múdri nech nás učia!
Svätí nech sa za nás modlia!
Prezieraví nech nás vedú!

Sv. Bernard
Keď príde Tvojho pokušenia chvíľa, že by si mohol priehrštiami brať, i keby tma Ti každú stopu skryla, Ty musíš brat môj, čisté ruky mať!

Mária Rázusová-Martáková
„Prečo sa ten slovenský ľud každého tak bojí? Doja si ho sťa kravičku a on ticho stojí! Ľudia idú ako ovce, kam ich baran vedie a ku stolu chodia vtedy, keď je po obede. Vyvolia si za vyslanca, koho im rozkážu a keď majú raz ruky voľné, sami si ich zviažu. Či to tak má byť naveky? Niet Slovákom rady? Kto si sám nevie byť pánom, nedočká sa vlády!“

Jonáš Záborský