PODVOD NA OBČANOVI
TEXT: Igor Kocan FOTO: Extra plus/Jana Birošová

Igor Kocan: Bude Slovák po voľbách už len trpeným cudzincom vo vlastnom rodisku?

Som východniar, so všetkými kladmi i zápormi, ktoré sa s týmto označením spájajú, a som na to hrdý. Som východniar a som na kandidátke politickej strany Práca slovenského národa. Bol som pri tvorbe jej cieľového programu. Vkladal som do jeho ideí svoje predstavy o stave, ktorý by v našej Slovenskej republike mal byť samozrejmý. Aby sme sa pri tvorbe vnútornej či zahraničnej politiky nepotácali každé štyri roky inam, podľa toho, kto práve vyhral voľby. Aby vláda využívala štátnu moc na prospech občana a štátu. Nie na bezohľadný prospech vládnucich strán a ich sponzorov. Aby každá strana, každý štátny funkcionár niesol zodpovednosť za svoje rozhodnutia a nestrácal sa v anonymite. Taká prax, akú predviedol Smer po ostatných voľbách, je surovosť spáchaná na štáte a jeho občanoch. Nastrčili nejaké indivíduum plné ilúzií o svojej významnosti na post ministra zahraničných vecí a dali mu ruku voľnejšiu, než ako keby bol samostatným subjektom koalície. Poplatný svojej samoľúbosti sa správal ako súkromník, a nie predstaviteľ štátnej správy.

Absencia svedomia

Keď už bolo oči kolúce, ako jeho politika poškodzuje záujmy SR a podráždenosť občanov rástla, nominujúca strana sa od ním nastváraných bludov síce dištancovala, ale naďalej ho pretŕčala ako vraj vynikajúceho jedinca. Možno aj schopný je, ale čoho a pre koho, keď vzťahom k cudzím vojenským základniam či nekontrolovanej migrácii prináša SR hrozby a škodu na dnešok aj na zajtra. Načo nám je strana, ktorá mala takých reprezentantov vo svojich riadiacich štruktúrach, ktorí neboli ochotní podporiť svojho predsedu vlády v krízovej situácii z marca 2018. Podľahli panike a pomohli vyvolať stav, keď SR reálne hrozil kolaps. Nebol to tak trocha ich zámer? Dnes plačú nad rozliatym mliekom a vnucujú občanovi predstavu, že ak sa voliči nesústredia okolo nich, extrémistickí liberáli všetko zrútia. Súhlasím, naozaj hrozí, že nám budú vládnuť ľudia podivnej povesti a ešte pochybnejších hodnôt, s totálnou absenciou svedomia. Lenže kto to spôsobil, ak nie ten, čo zle riadil štát? Podľa mňa, kto vo vláde sklamal a nie raz, už si dôveru nezaslúži. Lenže väčšina opozície je ešte horšia. Rovnako ten, kto sa chystá oklamať voličov čo len tým, že svoj charakter hyeny kryje prítulnosťou kocúra a stihol ho povýšiť na republikový štandard. Pred možnosťou ich vlády sa radšej prežehnám.


Igor Kocan: Ján Kalinčiak nenapísal Reštavráciu na to, aby sme ju napodobňovali, ale aby sme pochopili, na čo si dať pozor aj v ľudských charakteroch.

Kupčenie s dôverou

Všetky tie politické strany sme však spravili mocnými my, občania SR. My sme ich stvorili svojimi hlasmi. A oni si nás teraz privlastňujú ako nejaký dobytok. Zneužívajú naše podiely na moci dané im nielen vo voľbách, ale aj dôverou vyjadrenou v preferenčnom prieskume. Menia ich na bezduché čísla v štatistike a pri tvorbe koalícií kupčia s nimi, ako sa im zachce. Neberú ohľad ani na svoj pôvodný program, ktorým našu dôveru získali. Vraj taká je politika. Nie, páni, to nie je politika, to je keťasenie. Politika v demokratickom štáte je presadzovať prospech občana a záujmov našej republiky v riadiacom procese štátu. Rovnako treba ovplyvňovať aj zahraničné prostredie. Prestaňte z radových občanov robiť svoje nemé nástroje. Rozhoduje volič a nie pochybné sčítavanie hlasov, na ktoré sa ministerstvo vnútra len bezmocne prizerá a ministerstvo spravodlivosti kyvká ako ozdobný panák za zadnou sedačkou auta. Ich práca má byť taká, aby nevzniklo ani len podozrenie z porušovania stanovených pravidiel. Taká je úloha štátnej moci a mala by sa prejaviť pri každej štátnej akcii. Ján Kalinčiak nenapísal Reštavráciu na to, aby sme ju napodobňovali, ale aby sme pochopili, na čo si dať pozor aj v ľudských charakteroch. Vzájomné obviňovanie z nedokázaného lotrovstva je podvod páchaný na občanovi a štátna moc, ktorá to trpí, je chorá, zrelá na komplexnú rekonštrukciu.

Politická reklama

Ak vládnu moc, spolu s celou dnešnou opozíciou, vo voľbách nevymeníme a novú nenasmerujeme na zodpovednosť a zvrchovanosť, čo bude po voľbách? Bude náš občan so svojimi predstavami o štáte naozaj už len trpeným cudzincom vo vlastnom rodisku? Kto je zodpovedný za takýto vývojový trend a teda aj hrozivú perspektívu? Bez viny nie je ani volič. To preto, že dovolil, aby ho opakovane napálili. Príležitosť uskutočniť nápravu ešte máme, aj keď už vo výrazne horších podmienkach. Ale aj božia trpezlivosť má svoje hranice a zdá sa, že jej krčah už preteká nielen na východnom Slovensku. Prestaňme dávať veľký význam politickej reklame. Čo nemáte dosť skúseností s tou obchodnou? Čím je agresívnejšia a dotieravejšia, tým viac sa vás snaží oklamať.

Neverte predvolebným prieskumom voličskej priazne. Poznanie mení pomer síl. To vy a nie prieskumné agentúry máte moc. To vy v deň volieb rozhodnete, kto a na čí prospech bude vládnuť. Všetko je vo vašich rukách. Sugescie o prepadnutých hlasoch odovzdaných propagandou nepoškvrneným „malým“ stranám budú účinné len vtedy, keď im podľahnete. Ak sa im vzopriete, opak bude pravdou. Koho prieskumné agentúry ponižovali, vy môžete povýšiť a naopak. Nič nie je rozhodnuté a každý drží v rukách svoj osud i osud republiky až do toho momentu, keď hodí svoj volebný lístok do škatule.

(Autor je kandidát na poslanca NR SR za PSN)

(Článok pôvodne vyšiel v mesačníku Extra plus č. 3/2020, www.extraplus.sk)

 


Múdri nech nás učia!
Svätí nech sa za nás modlia!
Prezieraví nech nás vedú!

Sv. Bernard
Keď príde Tvojho pokušenia chvíľa, že by si mohol priehrštiami brať, i keby tma Ti každú stopu skryla, Ty musíš brat môj, čisté ruky mať!

Mária Rázusová-Martáková
„Prečo sa ten slovenský ľud každého tak bojí? Doja si ho sťa kravičku a on ticho stojí! Ľudia idú ako ovce, kam ich baran vedie a ku stolu chodia vtedy, keď je po obede. Vyvolia si za vyslanca, koho im rozkážu a keď majú raz ruky voľné, sami si ich zviažu. Či to tak má byť naveky? Niet Slovákom rady? Kto si sám nevie byť pánom, nedočká sa vlády!“

Jonáš Záborský