PRÁCA, PLÁCA, ŠTRAJK
TEXT: LENKA MAYEROVÁ FOTO: EXTRA PLUS

Slováci dostávajú za prácu európskej kvality bolestne postsocialistické mzdy

Že na Slovensku existuje priestor na rast platov, je nespochybniteľné, ako vyplýva z viacerých ekonomických ukazovateľov, či už hovoríme o produktivite práce, alebo si spomenieme nelichotivo pôsobiacu štatistiku mzdových nákladov zamestnávateľov. Na Slovensku tvoria mzdové náklady len 38 percent HDP, čo je najnižší podiel zo všetkých krajín OECD. Zamestnávateľov k zvyšovaniu miezd pritom motivuje aj fakt, že majú najmä na západnom Slovensku často problém na ponúkané pracovné miesta vo výrobe privábiť uchádzačov, ktorí by spĺňali ich požadované podmienky kvalifikácie. Slovenská pracovná sila si je vedomá, že odvádza robotu európskej kvality pre investorov svetových mien, no, bohužiaľ, za stále bolestne postsocialistické mzdy. Rast platov sa na Slovensku v odvetví priemyslu vskutku zrýchľuje, no podľa odborov tento nárast stále nie je dostatočný. Je možné, že sa Slováci pokúsia vyštrajkovať si aj v iných podnikoch vyššie mzdy tak, ako sa to rozhodli urobiť vo Volkswagene.

Aktuálna téma

OTÁZKA: Pracovníci spoločnosti Volkswagen Slovakia po prvý raz v histórii závodu vstúpili do ostrého štrajku, pričom hlavnou požiadavkou bolo zvýšenie tarifných miezd o 16 percent. Považujete štrajk za adekvátny?  


Roman Stopkapredseda Práce slovenského národa (PSN)

Z princípu tento štrajk podporujem a predpokladám, že tak urobí aj premiér Fico, aspoň v záujme sľubovaného vyrovnávania platov v rámci únie. Veď aj títo ľudia ho volili. Možno by ich mali podporiť aj odboroví kolegovia z V4 či tvrdého jadra EÚ, alebo aspoň pracovníci materského nemeckého automobilového priemyslu, keď sa už podľa našej vládnej koalície usilujeme o také prajné spojenectvo v EÚ s novou tvárou. Keďže sa mnohí propagandisti tak usilovne snažia pripraviť v roku 2018 aj na Slovensku veľkolepé oslavy stého výročia vzniku ČSR, hádam by nezaškodila podpora aj z bratskej automobilky v Mladej Boleslavi. Dúfam, že našinci budú milo prekvapení solidárnosťou zmienených. Vyjednávania budú asi tvrdé a vydieračským argumentom zamestnávateľa čoskoro bude aj možnosť zavretia fabriky.


(Článok vyšiel v Extra plus č. 7/2017, www.extraplus.sk)

 


Múdri nech nás učia!
Svätí nech sa za nás modlia!
Prezieraví nech nás vedú!

Sv. Bernard
Keď príde Tvojho pokušenia chvíľa, že by si mohol priehrštiami brať, i keby tma Ti každú stopu skryla, Ty musíš brat môj, čisté ruky mať!

Mária Rázusová-Martáková
„Prečo sa ten slovenský ľud každého tak bojí? Doja si ho sťa kravičku a on ticho stojí! Ľudia idú ako ovce, kam ich baran vedie a ku stolu chodia vtedy, keď je po obede. Vyvolia si za vyslanca, koho im rozkážu a keď majú raz ruky voľné, sami si ich zviažu. Či to tak má byť naveky? Niet Slovákom rady? Kto si sám nevie byť pánom, nedočká sa vlády!“

Jonáš Záborský