TV MARKÍZA: ROMAN STOPKA AKO COLOMBOVA ŽENA  
TEXT: LEA HEČKOVÁ/EXTRA PLUS FOTO: JANA BIROŠOVÁ

Emil Vestenický v televízii Markíza pripustil prípadnú povolebnú spoluprácu so Smerom SD a ĽS Naše Slovensko

Predvolebná diskusia TV Markíza, ktorá spustila maratón debát prvým kolom 15. februára 2020, priniesla viacero zaujímavých momentov i odpovedí na možnú povolebnú spoluprácu. Divák by očakával, že sa diskusia bude niesť v podobnom duchu ako v RTVS alebo TV JOJ, to znamená, že pôjde o predstavenie kandidujúcich strán a ich programových priorít. V prvom kole sa stretli Pavel Weiss (99%), Ondrej Matej (HP), Robert Švec (SHO), Roman Ruhig (SL), Jozef Sásik (SĽSAH) a Emil Vestenický (PSN). Moderátorka Gabriela Kajtárová na úvod položila rovnakú otázku všetkým diskutujúcim, súvisiacu s vraždou novinára a jeho snúbenice. Všetci účastníci diskusie tento čin absolútne odsúdili.

Vladimír Mečiar: Títo chlapci sú omylom vo svojom živote

V druhom kole mala moderátorka pripravené otázky ušité na mieru pre každého prítomného hosťa. Prekvapením pre ňu bolo, že predpokladaný líder a ťahúň volebnej kampane hnutia Slovenská liga Vladimír Mečiar nakoniec z predvolebného boja odstúpil a nelichotivým spôsobom sa vyjadril na adresu predstaviteľov tejto strany: „Pre mňa sú títo chlapci omylom vo svojom živote, nie jediným a možno ani nie posledným, ale tam som skončil.“ Podpredseda strany Roman Ruhig povedal, že pre nich to nie je prekvapením s odôvodnením, že ich hnutie nie je stranou jedného muža.Pracovné tábory pre väzňov

Slovenskému hnutiu obrody a jej predsedovi Robertovi Švecovi moderátorka pripomenula jeho facebookový status spred štyroch rokov, v ktorom napísal, že fotografie Slovenského národného archívu sú dôkazom dobrého zaobchádzania so židmi v táboroch, keďže podľa neho mali zabezpečenú lekársku starostlivosť aj stravovanie. „Na to, čo sa osvedčilo v minulosti, nadviažeme aj v budúcnosti,“ vyhlásil líder SHO. Dnes tvrdí, že nechcú otvárať pracovné tábory pre židov, preto sa moderátorka relácie opýtala, na čo teda chcú nadväzovať. Robert Švec povedal, že na starostlivosť o väzňov, aby pracovali, vytvárali hodnoty a splatili svoj dlh štátu. Zároveň tvrdí, že o iných sociálne slabších a dôchodcov nie je tak dobre postarané ako o slovenských väzňov. Jeden nás denne stojí 42 eur.
Záhadná pôžička pol milióna eur

Moderátorka pripomenula bývalému poslancovi NR SR za SDKÚ Ondrejovi Matejovi, dnes z Hlasu pravice, jeho niekdajšiu minulosť v SDKÚ a komplikovaný príbeh s pôžičkou pre SDKÚ vo výške pol milióna eur so zainteresovaním podnikateľov Vladimíra Poóra, Ivana Kmotríka, finančných skupín J&T a Penta. Ondrej Matej nakoniec z postu pokladníka SDKÚ odstúpil. Venovali sa však aj voľbe bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, za ktorého Ondrej Matej nehlasoval, pretože vtedy vznikali podozrenia, že poslanecké hlasy na Trnkovo zvolenie sa kupovali. Dnes očakáva, že orgány činné v trestnom konaní celú záležitosť vyšetria a verejnosť sa dozvie pravdu, kto bol v zákulisí voľby Dobroslava Trnku na generálneho prokurátora. Tvrdí, že tak ako bolo potrebné v roku 1998 poraziť mečiarizmus, dnes je potrebné poraziť Smer-SD a Fica.

Moderátorka televíznej debaty postupne zosilňovala svoj tlak na diskutujúcich až do takej miery, že svojimi otázkami súvisiacimi s prezidentom Prvej slovenskej republiky Jozefom Tisom priviedla predsedu SĽSAH Jozefa Sásika do fázy, že pomýšľal na odchod z televíznej debaty. Nakoniec to ustál, no zároveň povedal, že na Slovensku máme len čiastočnú demokraciu.

Dráždivá fotografia

V druhom kole otázok moderátorka podpredsedovi politickej strany Práca slovenského národa (PSN) Emilovi Vestenickému pripomenula spoločnú fotografiu poslanca NR SR Ľuboša Blahu, predsedu KSS Jozefa Hrdličku, predsedu Práce slovenského národa Romana Stopku, šéfredaktorky časopisu Extra plus a kandidátky na poslankyňu do NR SR za PSN Lenky Mayerovej a poslanca EP Milana Uhríka z oslavy 20. výročia Extra plus, ktorá rozpútala špekulácie o možnej povolebnej spolupráci. Gabrielu Kajtárovú najviac zaujímalo práve to, či si vie podpredseda PSN Emil Vestenický predstaviť zloženie budúcej koalície Smer-SD, ĽS Naše Slovensko a PSN.Špekulácie o povolebnej spolupráci Smeru-SD, ĽS Naše Slovensko a PSN

„My sme spôsobilí spolupracovať s každým, kto je na báze ľudských práv ochotný presadzovať zvrchovanosť, nezávislosť, suverenitu Slovenskej republiky, jej územnú celistvosť a nedotknuteľnosť hraníc, práva človeka, ochranu jeho legálne nadobudnutého majetku, to sú naše a pre nás rozhodujúce hodnoty,“ povedal Emil Vestenický. Moderátorka pokračovala: „Pýtam sa na Smer-SD a ĽS Naše Slovensko.“ „A prečo by nie, ak budú prijímať takéto závery a rozhodnutia, sme ochotní spolupracovať, je to vec rokovaní,“ skonštatoval podpredseda PSN Emil Vestenický.Stopka ako Colombova žena

Moderátorku trápili aj otázky súvisiace s kandidatúrou Lenky Mayerovej, šéfredaktorky mesačníka Extra plus, ktorá je na kandidátnej listine PSN ako trojka, ale aj neúčasť predsedu PSN Romana Stopku v televíznych debatách. „Diváci ho zatiaľ nemali šancu vidieť. Kde máte predsedu? Veď to už vyzerá ako Colombova žena,“ opýtala sa Kajtárová. Emil Vestenický moderátorke vysvetlil, že každá strana má svoju stratégiu a všetko má svoju úlohu. Predsedu PSN Romana Stopku mohli všetci vidieť na spomínanej fotografii z osláv mesačníka Extra plus, ale aj na FB profile strany či na webovej stránke PSN, dodal podpreseda PSN Emil Vestenický.

Druhé kolo debaty uzavrel predseda strany 99% Pavel Weiss, ktorý musel moderátorke odpovedať na otázky súvisiace s financovaním mediálnej kampane politickej strany 99% z roku 2012, ktorá patrila medzi najnákladnejšie a prevýšila dva milióny eur. Neskôr sa televízna diskusia začala venovať konkrétnym citáciám z volebných programov a návrhom riešení v oblasti daní, hospodárstva, štátneho rozpočtu, zdravotníctva, bezpečnosti, obrany SR, fungovania EÚ či NATO.

Celú diskusiu si môžete pozrieť v priloženom linku:

https://videoarchiv.markiza.sk/video/volebne-diskusie/epizoda/27263-volb... 


Múdri nech nás učia!
Svätí nech sa za nás modlia!
Prezieraví nech nás vedú!

Sv. Bernard
Keď príde Tvojho pokušenia chvíľa, že by si mohol priehrštiami brať, i keby tma Ti každú stopu skryla, Ty musíš brat môj, čisté ruky mať!

Mária Rázusová-Martáková
„Prečo sa ten slovenský ľud každého tak bojí? Doja si ho sťa kravičku a on ticho stojí! Ľudia idú ako ovce, kam ich baran vedie a ku stolu chodia vtedy, keď je po obede. Vyvolia si za vyslanca, koho im rozkážu a keď majú raz ruky voľné, sami si ich zviažu. Či to tak má byť naveky? Niet Slovákom rady? Kto si sám nevie byť pánom, nedočká sa vlády!“

Jonáš Záborský