PRÁVO NA PRAVDU
TEXT: PSN FOTO: JANA BIROŠOVÁ

Vladimír Mečiar: Treba vytvoriť nové subjekty a ísť inými cestami, politická strana by mala byť otvorenou

Predstavitelia politickej strany Práca slovenského národa (PSN) predseda Roman Stopka a podpredseda Emil Vestenický sa zúčastnili na konferencii Právny štát alebo právo na pravdu. S hlavným prejavom na konferencii vystúpil trojnásobný premiér a zakladateľ Slovenskej republiky Vladimír Mečiar. Jeho rozsiahly príspevok mal názov "Od federácie po dnešok" a obsahoval najmä spomienky na prípravu rozdelenia a popis následného vývoja po rozdelení ČSFR v roku 1993. "Slovenská republika nemala v roku 1993 na samostatnosť pripravené nič. Bolo potrebné urobiť veľmi veľa. Slovensko nemalo štruktúru štátnych orgánov, potrebovali sme sfunkčniť Národnú banku, reorganizovali sme celú vládu. Museli sme riešiť otázku zamestnancov v zahraničnej politike. Ale verili sme v Slovensko, jeho zdatnosť a inteligenciu, verili sme, že je to plne akceptovateľná a životaschopná zem," vyhlásil Mečiar za potlesku publika. Pripomenul tiež vtedajšiu potrebu naštartovať ekonomiku. "Boli sme v mínusových číslach, ale v roku 1994 sme už rástli. Museli sme riešiť aj nezamestnanosť, ktorú sme stiahli na úroveň desať percent. Bolo potrebné budovať bezpečnostné orgány, ako polícia, ale aj tajnú službu a armádu. Tá bola už v počiatkoch samostatnosti plne bojaschopná," povedal Mečiar. Tieto slová expremiéra v súvislosti so stavom armády a jej prebudovaním svojím súhlasom potvrdil aj generálmajor v. v. Emil Vestenický.

Podľa Vladimíra Mečiara rok 1989 znamenal zlom v živote spoločnosti a roky 1990 a 1991 boli hľadaním riešení, ako ďalej. "Názory boli rôzne a žiadalo sa, aby bola jasná definícia, čo Slovensko chce a aké bude. Boli tiež rôzne názory, či Slovensko potrebuje ústavu. Boli ľudia proti nej, ale aj takí, čo boli za. Nakoniec ústava prešla," pripomenul.

Mečiar tvrdí, že kým česká mediálna spoločnosť sa veľmi kultivovane zaoberala príčinami rozdelenia federácie, slovenské médiá nie sú nestranného rozhovoru schopné. "To obdobie nebolo jednoduché, nebola to prechádzka," upozornil trojnásobný expremiér.

Na margo súčasnosti poznamenal, že politické strany výrazne degenerovali. "Buď treba vytvoriť subjekty nové a ísť inými cestami, alebo tento vývoj zastaviť. Politická strana by mala byť otvorenou," myslí si trojnásobní expremiér Vladimír Mečiar. “Celá politická garnitúra sa voči mne správa ako k persone non grata. Tu na konferencii sa dávajú dohromady ľudia, ktorí sa chcú vrátiť k poučeniam z 25. výročia a povedať si čo ďalej. Lebo znovu sme niekde, kedy treba veľmi zásadné zmeny. Ja o tých zmenách môžem hovoriť, ale nemusím ich urobiť,” povedal. Na konferencii zároveň Vladimír Mečiar opätovne potvrdil, že píše svoje pamäti s dôvetkom, že nemôže odhaliť celú pravdu. S jeho tvrdením nesúhlasila prítomná poslankyňa NR SR za ĽS Naše Slovensko Natália Grausová, pretože povedala, že pravdu treba povedať, pretože oslobodzuje. Vladimír Mečiar napriek tomu odpovedal, že to dnes nie je možné, pretože nechce nikomu ublížiť. Do diskusie sa zapojil podpredseda PSN, ktorý zareagoval, že kolegyňa Grausová má pravdu, že pravdu treba povedať nahlas, pretože inak sa dáva príležitosť neprajníkom slovenskej samostatnosti, aby poprekrúcali historickú realitu ako to už urobili neraz. Bolo by však na škodu zradiť tých, ktorí podstúpili osobné riziko a na prospech slovenskej samostatnosti prekročili federálne zákony uzavrel svoj diskusný príspevok podpredseda PSN Emil Vestenický.

 


Múdri nech nás učia!
Svätí nech sa za nás modlia!
Prezieraví nech nás vedú!

Sv. Bernard
Keď príde Tvojho pokušenia chvíľa, že by si mohol priehrštiami brať, i keby tma Ti každú stopu skryla, Ty musíš brat môj, čisté ruky mať!

Mária Rázusová-Martáková
„Prečo sa ten slovenský ľud každého tak bojí? Doja si ho sťa kravičku a on ticho stojí! Ľudia idú ako ovce, kam ich baran vedie a ku stolu chodia vtedy, keď je po obede. Vyvolia si za vyslanca, koho im rozkážu a keď majú raz ruky voľné, sami si ich zviažu. Či to tak má byť naveky? Niet Slovákom rady? Kto si sám nevie byť pánom, nedočká sa vlády!“

Jonáš Záborský