FACEBOOK POLITIZUJE
TEXT: PSN FOTO: ARCHÍV PSN

Postupne sa sociálna sieť začína vmiešavať do politiky jednotlivých štátov

Sociálna sieť Facebook čoraz viac prepadá cenzorským praktikám. Americkej stanici CNBC sa podarilo odhaliť, že Facebook sleduje polohu všetkých používateľov, ktorí kritizujú ich firmu. Spoločnosť vedie záznamy o negatívnych komentároch na svojej platforme a v niektorých prípadoch tieto osoby sleduje. Spôsob, akým Facebook identifikuje ľudí a zaraďuje ich do tohto zoznamu, je istým spôsobom porušením súkromia, z čoho si však Facebook očividne ťažkú hlavu nerobí. No zdá sa, že nesleduje len svojich kritikov. Postupne sa sociálna sieť začína vmiešavať do politiky jednotlivých štátov. Nakoniec to potvrdzuje aj správa z 3. októbra tohto roka. Sociálna sieť Facebook odovzdala americkému Kongresu kópie asi 3-tisíc inzerátov s politickým obsahom, ktoré boli údajne zaplatené z Ruska niekoľko mesiacov pred vlaňajšími voľbami prezidenta USA. Informovala o tom agentúra Reuters. Ako potvrdili zdroje Facebooku, materiály budú zaslané osobitným vyšetrovacím komisiám Senátu a Snemovne reprezentantov, ako aj právnemu výboru Senátu. Svoje aktivity na kontrolu politiky mieni zrejme Facebook rozšíriť aj na iné krajiny. Politickej strane Práca slovenského národa (PSN) sa za posledný týždeň stalo dvakrát, že jej Facebook zamietol propagovať článok, ktorý bol zverejnený na FB stránke magazínu Extra plus. Prax postupne potvrdzuje aj slová spoluzakladateľa spoločnosti Apple Steva Woznika, ktorý v apríli minulého roka deaktivoval svoje konto na sociálnej sieti Facebook, pretože sa mu nepozdával spôsob akým Facebook zaobchádza s osobnými údajmi s tým, že sociálna sieť priniesla viac negatív ako pozitív. Svoje kontá na Facebooku pre neobvyklé praktiky už dávnejšie úplne zrušili viaceré známe osobnosti, ktoré sa zapojili do hnutia #DeleteFacebook. Patria medzi ne i spoluzakladateľ spoločnosti SpaceX Elon Musk, speváčka Cher či herec Will Farrell.  


Múdri nech nás učia!
Svätí nech sa za nás modlia!
Prezieraví nech nás vedú!

Sv. Bernard
Keď príde Tvojho pokušenia chvíľa, že by si mohol priehrštiami brať, i keby tma Ti každú stopu skryla, Ty musíš brat môj, čisté ruky mať!

Mária Rázusová-Martáková
„Prečo sa ten slovenský ľud každého tak bojí? Doja si ho sťa kravičku a on ticho stojí! Ľudia idú ako ovce, kam ich baran vedie a ku stolu chodia vtedy, keď je po obede. Vyvolia si za vyslanca, koho im rozkážu a keď majú raz ruky voľné, sami si ich zviažu. Či to tak má byť naveky? Niet Slovákom rady? Kto si sám nevie byť pánom, nedočká sa vlády!“

Jonáš Záborský