EKONOMICKÝ DIKTÁT USA 
TEXT: LEA HEČKOVÁ FOTO: JANA BIROŠOVÁ

Roman Stopka: Politika protiruských sankcií je, skôr či neskôr, odsúdená na zánik 

Európska únia predĺžila 19. decembra 2019 hospodárske sankcie voči Rusku o ďalších šesť mesiacov. Ako dôvod uviedla "neúplnú realizáciu minských dohôd" zo strany Ruska, informovali agentúry TASS a DPA. Sankcie EÚ sa zameriavajú na ruský finančný, energetický a obranný priemysel, bránia bankám v prístupe na trhy EÚ a obmedzujú dovoz určitých tovarov do EÚ.

Krym je pre Putina uzavretá záležitosť

Európska únia zaviedla reštriktívne opatrenia voči Rusku v júli roku 2014 v reakcii podľa predstaviteľov EÚ na nezákonnú anexiu polostrova Krym, s tým, že vôbec nerešpektuje historické fakty a súvislosti, že Krym patril a patrí Rusku. Vladimír Putin nedávno uviedol, že otázka Krymu je pre neho uzavretá záležitosť. "Reštrikcie Západu stáli Rusko od roku 2014 - v podobe stratených príležitostí - 50 miliárd dolárov, zatiaľ čo Európska únia prišla o 240 miliárd dolárov," povedal ruský prezident. Dodal, že Spojené štáty prišli pre sankcie približne o 17 miliárd dolárov“ uzavrel Vladimír Putin.

Deštruktívny nápad EÚ

Nakoniec každoročne sa potvrdzuje, že protiruské sankcie škodia viac Západu ako Ruskej federácii. „Nech hľadám, ako chcem, z pozície občana SR ani príslušníka EÚ nenachádzam jediný logický dôvod na takýto postup a nepovažujem ho ani za perspektívne prospešný pre žiadny jej členský štát. Obzvlášť ak vedľa tejto politiky postavíme, ako kontrolný maják, princípy demokracie, mierumilovnosti, ľudských práv a odpolitizovania obchodu, ktorými sa všade tak veľmi oháňajú práve nositelia a realizátori tohto hlúpeho a deštruktívneho nápadu. Ide o surové presadzovanie cieľov, koristnícky nastolených mocipánmi amerického veľkokapitálu, usilujúcich sa o svetovládu pod ich diktátom. Politika protiruských sankcií je, skôr či neskôr, odsúdená na zánik. Škodu budú znášať jej iniciátori a ich nahlúpli vykonávatelia, ktorí odmietajú hľadať cesty prospechu pre vlastný štát. Východiská minimalizujúce škody sankčnej politiky proti Rusku má každý národný štát. Stačí, aby jeho politikom záležalo na prospechu vlastných občanov a podnikov. Chce to len trocha jasnej mysle a pevný charakter, aby sa vhodná cesta nielen našla, ale aj využila. Váhavci a tradiční oportunisti vyčkávaním, ako to všetko dopadne, okrádajú svoj národ. Prinajmenšom je však na podivenie, že napriek všetkým sankciám iniciovaným proti Rusku mocenskými kruhmi USA obrat vzájomného obchodu medzi oboma týmito štátmi rastie“ uviedol pre Extra plus predseda politickej strany Práca slovenského národa PSN, ktorý sa téme sankcií EÚ voči Ruskej federácii venuje z ekonomického hľadiska dlhodobo. 


(Text pôvodne vyšiel na 
www.extraplus.sk)

 


Múdri nech nás učia!
Svätí nech sa za nás modlia!
Prezieraví nech nás vedú!

Sv. Bernard
Keď príde Tvojho pokušenia chvíľa, že by si mohol priehrštiami brať, i keby tma Ti každú stopu skryla, Ty musíš brat môj, čisté ruky mať!

Mária Rázusová-Martáková
„Prečo sa ten slovenský ľud každého tak bojí? Doja si ho sťa kravičku a on ticho stojí! Ľudia idú ako ovce, kam ich baran vedie a ku stolu chodia vtedy, keď je po obede. Vyvolia si za vyslanca, koho im rozkážu a keď majú raz ruky voľné, sami si ich zviažu. Či to tak má byť naveky? Niet Slovákom rady? Kto si sám nevie byť pánom, nedočká sa vlády!“

Jonáš Záborský